Książka motywacyjna – nasze TOP3

Moda na pisanie książek motywacyjnych ciągle trwa, na rynek co miesiąc trafia wiele pozycji. Niestety, nie wszystkie są autorstwa ludzi którzy dobrze znają i rozumieją temat, dodatkowo coraz ciężej znaleźć pozycję, która pisana jest w przyjemny sposób i faktycznie zachęca do działania. Nie oznacza to jednak, że takich książek nie ma, wręcz przeciwnie, wiele pozycji zasługuje na uwagę, trzeba jedynie poszukać informacji, po jaki tytuł sięgnąć. Poniższa lista 3, najlepszych książek jest oczywiście mocno subiektywna, jednak gwarantuję, że czas poświęcony na przeczytanie każdego z wymienionych tytułów, nie będzie czasem straconym.

1. Dale Carnegie – „Jak Przestać Się Martwić i Zacząć Żyć”

Dla niektórych czytelników, tytuł może być trochę mylący. Nie jest to książka lifestylowa, lecz jest to pozycja typowo motywacyjna. Autor porusza się sprawnie nie tylko w temacie samego rozwoju osobistego w zakresie pracy i biznesu, ale dość szeroko opisuje sposoby na bardziej efektywne pokonywanie problemów. Pozycja dość mocno skupia się na temacie zmęczenia, doradza jak z nim walczyć, jakimi krokami dojść do lepszej wydajności oraz jak unikać sytuacji, gdzie brakuje nam na wszystko czasu i energii. Dużą zaletą książki jest to, że autor nie stara się nam przedstawić jedynie końcowego etapu, lecz przedstawia nam kroki od samego początku. Duża lekkość pióra, sporo ciekawostek i anegdot, humorystyczne podejście do przedstawiania problemów sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. W zakresie rozwoju zawodowego, książka porusza temat stresu oraz presji, radząc nie tylko jak je niwelować, ale również w jaki sposób wykorzystać je do lepszej i efektywniejszej pracy. „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” jest często polecane osobom, które nie miały wcześniej styczności z literaturą motywacyjną, przede wszystkim dlatego, że przystępnie i wyczerpująco porusza tematy podstawowe, oraz jest pisana językiem, który zostanie w pełni zrozumiany przez każdego. Ceny tej książki zaczynają się już od ok. 20 zł, jest ona dostępna w większości dużych księgarni, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.

 

2. Rhonda Byrne – „Sekret”

Książka, o której bardzo wielu słyszało, a mimo wszystko nie każdy zdecydował się na przeczytanie jej. Jest to pozycja dość kontrowersyjna, przede wszystkim dlatego, że według jednych jest świetną podstawą, jeżeli chodzi o tytuły motywacyjne, inni uważają, że książka ta zupełnie zaprzecza literaturze motywacyjnej. Jak jest według mnie? Przede wszystkim niejednoznacznie. „Sekret” jest książką która daje nam nieco inne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość, zdecydowanie pomoże ona osobom, które są w niełatwej sytuacji życiowej, starając się przede wszystkim nastawić czytelnika na świadome wybory życiowe. Tytułowy sekret jest rzeczą, która ma nas motywować do działania, dać siłę do życia i przede wszystkim szczęścia. Książka na bardzo życiowych przykładach stara się zmienić nasze myślenie. W końcu nastawienie „nie chcę dzisiaj źle wypaść” to coś innego, niż „chcę dzisiaj wypaść dobrze”. „Sekret” można nabyć już w cenie ok. 25 zł.

 

3. Norman V.Peale – „Moc Pozytywnego Myślenia”

Cytaty z tej książki bardzo chętnie dodawane są do obrazków i wrzucane na różnego rodzaju strony na Facebooku czy strony z memami. Trafne, życiowe stwierdzenia oraz bezkompromisowe podejście do tematu sprawiają, że od książki nie można się oderwać. Czytając ten tytuł, wielokrotnie miałem w głowie „nigdy tak o tym nie myślałem” oraz  „jak mogłem tego nie zauważyć”. Książka wielokrotnie wspomina o tym, by nie przejmować się wyimaginowanymi problemami, skupić się na rozwiązaniach a nie konsekwencjach. Mało która pozycja tak pozytywnie nastraja do działania, rzadko kiedy tak wiele wydawałoby się prostych zdań, robi na mnie takie wrażenie. Jest to pozycja bardzo dobra zarówno dla starszych, jak i młodszych osób, gdyż tematy które porusza są niezwykle uniwersalne. Jest to jednocześnie najtańsza pozycja z zestawienia, gdyż kosztuje ona ok. 17 zł, a używaną można spokojnie kupić za mniej niż 10 zł.

Lista jest bardzo subiektywna, ale według mnie, to 3 najlepsze i najprzystępniejsze książki. Osobom które dobrze znają język angielski, sugeruję przeczytanie ich w oryginalne, mimo iż polskie tłumaczenia przygotowane są na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz