Kursy rozwoju osobistego, zmień coś w swoim życiu!

Kurs rozwoju osobistego doskonałym pierwszym krokiem do wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu.

Bardzo często czujemy się zniechęceni do codziennych obowiązków oraz ,,zdemotywowani”. Sytuacja zawodowa lub też osobista, w której obecnie się znajdujemy nie przynosi nam oczekiwanej satysfakcji, jednak sami nie do końca potrafimy zmienić to co nam nie odpowiada tak, abyśmy znów mogli czuć się szczęśliwy oraz spełnieni zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i osobistej. Bardzo często bywa również, że nie do końca wiemy w jaki sposób powinniśmy pokierować ścieżką naszej kariery tak, aby odnaleźć spełnienie oraz satysfakcjonujące i lubiane przez nas zajęcie. W tej sytuacji warto jest rozważyć skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego coacha oraz zapisanie się na specjalny kurs rozwoju osobistego.

Kurs rozwoju osobistego drogą do wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu.

Jeszcze do niedawna pojęcie coachingu kariery lub osobistego było znane niewielu z nas. Dziś jest to bardzo popularna metoda motywowania pojedynczych osób lub całych grup pracowniczych – w celu wprowadzenia pozytywnych zmian w ich sposobie myślenia – tak aby możliwym stało się maksymalne wykorzystanie tkwiącego w nich potencjału.

Taka współpraca z coachem kariery zawsze wiąże się z zawarciem kontraktu, w którym zostają jasno określone warunki oraz zasady wzajemnej współpracy. Może to być krótki regulamin dotyczący zachowania na spotkaniach, tak aby wzajemna współpraca przebiega w jak najlepszej atmosferze, na przykład warto zawszeć w takim kontrakcie punkt o przychodzeniu na spotkania trzeźwym, nie obrażaniu się nawet jeżeli zdania obojga stron będą diametralnie się od siebie różniły, wzajemne słuchanie się oraz nie przerywanie i nie wchodzenie w słowo osobie, która akurat w danym momencie ma głos. Zwykle na spotkaniach z zakresu coachingu kariery panuje także zakaz przeklinania, nadużywania wulgaryzmów oraz obraźliwych słów.
Po zawarciu kontraktu z naszym coachem powinniśmy przystąpić do określenia naszego problemu  oraz jasnego i precyzyjnego nazwania go po imieniu. Jeżeli mamy z tym trudność i nie do końca wiemy jak nazwać naszą problematyczną sytuację – z pomocą powinien nam przyjść doświadczony coach i dzięki zadaniu kilku otwierających pytań sprawić, że bardzo szybko uda nam się określić oraz nazwać sytuację, w której sobie nie do końca radzimy.
Następnie – kiedy już zawarcie kontraktu oraz określenie naszego problemu mamy już za sobą – powinniśmy przystąpić do określenia naszych celów oraz oczekiwań jakie mamy względem trenera oraz wzajemnej współpracy.

Cechy dobrego oraz skutecznego coacha

Dobrym, a przede wszystkim skutecznym trenerem rozwoju osobistego nie może być każdy z nas. Osoba, która doskonale odnajdzie się w tej roli musi charakteryzować się szeregiem cech, kompetencji oraz umiejętności, dzięki którym będzie w stanie skutecznie dotrzeć do swojego klienta oraz otworzyć go na wprowadzenie pozytywnych zmian do jego życia.
Skuteczny coach powinien posiadać doskonałe umiejętności interpersonalne oraz komunikacyjne, doskonale oraz bezbłędnie odczytywać mowę ciała swojego klienta, czyli wszelkie przejawiane przez niego poza werbalne gesty oraz mimikę twarzy. Ponadto musi on być niezaprzeczalnie bardzo empatyczną osobą, która jest w stanie idealnie wczuć się w rolę oraz sytuację swojego klienta – bez tego prowadzenie skutecznego doradztwa oraz coachingu kariery nie będzie możliwe.
Ponadto idealny coach rozwoju osobistego powinien posiadać interdyscyplinarną wiedzę z wielu dziedzin życia oraz nauki- tak aby żadne z pytań klienta nie było w stanie go zaskoczyć, dlatego koniecznym jest stałe aktualizowanie oraz poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności przez trenerów rozwoju osobistego.
Trener osobisty nigdy nie podaje gotowych przepisów na rozwiązanie trapiących klienta sytuacji, ani w żadnym wypadku nie udziela  rad oraz wskazówek – cały sukces jego pracy polega na umiejętności zadawania trafnych oraz otwierających klienta pytań – w taki sposób, aby on sam poprzez udzielenie na nie odpowiedzi doszedł do rozwiązania jego problematycznej sytuacji oraz znalezienia najlepszych dla siebie rozwiązań.
Trener rozwoju osobistego to ktoś kto prowadzi swojego klienta przez całą drogę – jaką musi on przebyć, aby obudzić drzemiący w sobie potencjał.

Dodaj komentarz