A może coaching osobisty?

Czy warto pracowac z osobistym coachem?

Posiadanie osobistego trenera nie tylko na siłowni, ale również w życiu stało się czymś wyjątkowo pożądanym głównie przez osoby, które pragną rozwijać swoją osobowość czy odnieść sukces w życiu zawodowym czy osobistym. Do niedawna osoba coach była zarezerwowana tylko dla ludzi bogatych,a posiadanie trenera osobistego było szalenie modne. Jednak po osobistego trenera sięga coraz więcej osób, które chcą odnieść sukces nie tylko na gruncie zawodowym, ale również prywatnym.

Czym właściwie jest coaching?

Coaching to właściwie nic innego jak proces rozwoju pod czujnym okiem trenera. Istotą coachingu jest  rzetelna obserwacja osoby szkolonej, samoocenie się tej osoby, planowanie strategi dalszego działania osoby szkolonej na podstawie informacji zdobytych przez coacha. Dzięki indywidualnemu podejście trenera oraz jego pomocy osoba szkoląca się rozwija swoje kluczowe kompetencje oraz umiejętności, tak aby dzięki pracy nad sobą mogła  osiągnąć wyznaczone przez siebie cele zawodowe i prywatne. W obecnej chwili można wyróżnić wiele odmian coachingu, lecz do najbardziej znanych należą:

  • coaching zawodowy
  • coaching personalny
  • exetucive coaching
  • coaching inwestycyjny
  • coaching życiowy
  • coaching par

Coach nie zależnie czy jest tylko trenerem osobistym czy szkoli większy zespół powinien mieć odpowiednie kwalifikacje, które pozwalają mu na właściwy sposób kierować procesem uczenia się u osób szkolących się. Najlepszym potwierdzeniem umiejętności każdego trenera personalnego jest międzynarodowy certyfikat International Coach Federation (ICF), który można zdobyć w trzech poziomach:

  • Associated Certified Coach
  • Professional Certified Coach
  • Master Certified Coach

Naturalnie wybór odpowiedniego trenera osobistego jest trudny, lecz nie muszą się o wybór martwić osoby, które maja szkolenia z coachem w pracy. Ponieważ wybór odpowiedniego trenera osobistego należy wtedy do działu HR danego zakładu pracy. Jednak znalezienie indywidualnego trenera osobistego jest trudne.

Jak znaleźć odpowiedniego osobistego coacha?

Znalezienie odpowiedniego trenera personalnego jest nie zwykle trudne. Jedną ze sprawdzonych metod znalezienia odpowiedniej osoby do coaching osobistego jest polecenie takiej osoby przez znajomy czy zapytanie znajomych o odpowiedniego trenera personalnego.  Często również osoby szukają swojego trenera osobistego na różnych forach internetowych czy facebooku. Osoba, która zatrudnia coacha powinna sprawdzić certyfikaty czy zaświadczenia o ukończonych kursach coachingu. Warto również zapytać o ilość przepracowanych  godzin w zawodzie trenera  osobistego. Poprzez takie działanie osoba zatrudniająca trenera jest pewna, iż coach posiada wystarczające uprawniania do wykonywania tegoż zawodu.

Kim są osoby korzystające z osobistego coachingu?

Wbrew powszechnej opinii nie tylko ludzie bogaci czy wpływowi przedsiębiorcy korzystają z usług coacha. Coraz częściej z usług trenera personalnego korzystają osoby, które chcą osiągnąć sukces nie tylko w życiu prywatnym, ale również zawodowym. Dzięki odpowiednio zadawanym pytaniom przez trenera osobistego osoba szkolona otrzymuje drogowskazy, które poszerzają perspektywy myślenia oraz ukazują jedno zagadnienie w różnych aspektach. Trener personalny nie daje gotowych rozwiązań danego problemu. Zadaje tylko odpowiednie pytania, dzięki którym osoba szkolona sama wybiera odpowiednią drogę do swojego sukcesu. Własnie pytania coacha pozwalają mądrze zaplanować drogę do sukcesu osobistego czy zawodowego. Dlatego też najlepiej, aby trener personalny był profesjonalistą, który posiada już jakieś doświadczenie. Istnieje jednak wiele metod treningu personalnego, więc należy szukać odpowiedniego trenera tak długo, aż osobie szkolącej się będą odpowiadały techniki coacha oraz nawiąże się między nimi rodzaj więzi- zaufania.

Właśnie dzięki pracy z trenerem osoba szkolona potrafi uwolnić swój potencjał, otwierając przy tym na nowe rozwiązania. Dobry trener personalny potrafi skutecznie poszerzyć perspektywy osoby szkolonej i pomóc dojść do sukcesu.

Dodaj komentarz