Trener rozwoju osobistego pozwoli przyspieszyć zmiany w nas samych

Rozwój osobisty i zagadnienia z nim związane w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ludzie chcą się stawać coraz lepsi, dążą do szczęścia i realizacji własnych planów i zamierzeń. Chcą dowiedzieć się jak najbardziej efektywnie działać i wykorzystywać czas. W Internecie można znaleźć bardzo dużo różnych porad, metod i ćwiczeń dotyczących rozwoju osobistego. Istnieje także mnóstwo książek i publikacji na ten temat. Jednak czasem uzyskanie informacji i inspiracji na temat samorozwoju nie wystarczy. Ludzie nie potrafią ich wcielić w życie, zamiast ruszyć z miejsca i zacząć działać, blokują się już na samym początku drogi. W takim wypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego trenera rozwoju osobistego.

Trener a Coach

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to kim jest trener rozwoju osobistego, a kim coach. Często spotykane jest błędne rozumowanie, które zakłada, że coach a trener to to samo. Wpływa na to chaos informacyjny jak również fakt, że w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego coach to właśnie trener.

Mówiąc o różnicach pomiędzy trenerem a coachem należy podkreślić, że zadaniem trenera jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy, prowadzenie szkoleń i dawanie konkretnych rad i wskazówek. Z kolei coach ma za zadanie odkrywanie potencjału człowieka, uświadomienie mu jak wielkie pokłady w nim drzemią i jak wiele może zrobić. Coach słucha, pomaga klientowi w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania, ale nie narzuca swoich rozwiązań, nie daje konkretnych rad. To właśnie są najistotniejsze różnice między tymi dwoma rolami, jednak czasem zdarza się, że coach jest też jednocześnie trenerem. Jednak często zależy od klienta, czy chce takich usług i w trakcie spotkania informuje go jaką rolę aktualnie przyjmuje.

Inne różnice pomiędzy Trenerem a Coachem

Wśród innych różnic pomiędzy trenerem a coachem bardzo ważne jest realizacja celów. Trener realizuje swoje cele i te, które narzuca mu sponsor danego szkolenia, natomiast coach nastawia się jedynie na realizację celów klienta. Dodatkowo trener nie zawsze jest osobą, która praktycznie zajmuje się daną dziedziną, która jest tematem szkolenia, natomiast coach to praktyk. Krótko mówiąc można powiedzieć, że trener uczy i daje konkretne instrukcje, a coach motywuje i inspiruje.

Korzyści płynące ze współpracy z trenerem rozwoju osobistego

Trener rozwoju osobistego może prowadzić warsztaty zajmujące się różnymi zagadnieniami związanymi z rozwojem. Często spotykane są warsztaty z zakresu efektownej komunikacji, perswazji, asertywności, negocjacji, czy autoprezentacji. Dobry trener uczy zasad związanych z budowaniem dobrych i trwałych relacji miedzy ludzkich. Pokazuje on również jak należy przemawiać do grupy, żeby uzyskać szacunek i zaciekawić odbiorców oraz czym się kierować przy wystąpieniach przed kamerą. Z usług trenera często korzystają zarówno liderzy zespołów jak i zwykli pracownicy. Dzięki pracy z nim uczą się oni np.:

  • jak zwiększać efektywność swoich działań,
  • na co zwracać uwagę współpracując ze swoim zespołem,
  • jak usprawniać proces realizacji zadań w firmie,
  • odnajdywania i wzmacniania motywacji,
  • zasad dobrej organizacji czasem.

Trener pomaga w realizowaniu wszelkich procesów, które dotyczą skutecznej i efektownej obsługi klientów, w różnych urzędach, przedsiębiorstwach i innych instytucjach publicznych. Ze szkoleń prowadzonych przez trenerów rozwoju osobistego z sukcesami korzystają zarówno pracownicy mały i dużych firm jak i korporacji i koncernów. Ponadto do trenerów zgłaszają się także pojedyncze jednostki np. nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze, urzędnicy, lekarze, aktorzy.

Zajęcia z rozwoju osobistego są zwykle prowadzone metodą warsztatową. Uczestnicy rozwijają się w przyjaznej, pozytywnej atmosferze i są zachęcani do kreatywnej i twórczej pracy nad samym sobą.

Przed skorzystaniem z usług trenera rozwoju osobistego warto sprawdzić jego kompetencje i wykształcenie. Profesjonaliści zwykle maja ukończone nie tylko studia kierunkowe, ale także wiele ciekawych kursów.

Dodaj komentarz